Ścieżka rekordu
Dokument o nazwie Zajęcie zboża na poczet zaległego kontygentu - 1946
Zajęcie zboża na poczet zaległego kontygentu - 1946
Dane podstawowe
Zajęcie zboża na poczet zaległego kontygentu - 1946
Pełne informacje o dokumencie oraz wszystkie dołączone pliki znajdziesz poniżej.
Pliki załączone do rekordu
Aby otwórzyć plik graficzny w powiększeniu wciśnij przycisk Enter na klawiaturze lub lewy przycisk myszki po najechaniu kursorem na pole pliku graficznego.
Uruchom pobieranie pliku. Pobierz
Co przedstawia ten materiał?
Zajęcie zboża na poczet zaległego kontygentu. Dokument z 1946 r. wystawiony na Leokadię Elminowską - mieszkankę Radomna - babcię Janusza Elminowskiego, ofiarodawcę dokumentu.
Ciekawostką dokumentu jest to, że na jego odwrocie napisany jest tekst w języku niemieckim datowany: 10 października 1944 r. Wynika to z faktu, że po wojnie z powodu braku papieru standardem było wykorzystywanie do celów biurowych poniemieckich dokumentów.
"Administrator dystryktu Dor L.I. 1340/44
Neumark Nowe Miasto Lub.), 10 października 1944 r.
Dowódca Policji Bezpieczeństwa Urząd Policji Państwowej Bromberg (Bydgoszcz)
Do Administratora Powiatu
w Houmark Wpr.
Temat: Kłusownictwo dokonywane przez osoby trzecie.
Bromberg, 29 września 1944 r.
Urząd ds. administracji
organ: Brak
Załączam rozporządzenie Naczelnika Służby Bezpieczeństwa Rzeszy z dnia 21.8.1944 r. (IV Badel.Arb.) 268/44 Kgf. z prośbą o powiadomienie, przestrzeganie i zawiadamianie lokalnych władz policyjnych i żandarmerii.
(1) OKW. posiada w zbiorze Defonis nr 37 z 15.6.1944 -As. 13 Wódz Wojny (Gr.St.) w nawiązaniu do coraz częstszego noszenia przez francuskich jeńców wojennych stryczków Jamesona oraz w nawiązaniu do beretów opublikowanych wcześniej.
Ponownie zarządza się, co następuje: Aby w jak największym stopniu zapobiec kłusownictwu, wszystkim jeńcom wojennym zabrania się przebywania poza drogami publicznymi w czasie wolnym od pracy i w drodze do miejsca pracy.
Rozkaz ten należy wielokrotnie przekazywać wszystkim jeńcom wojennym, z wyraźnym odniesieniem do zakazu kłusownictwa. Naruszenia będą karane.
Kary za kłusownictwo lub naruszenie powyższego rozkazu mają być ogłoszone wszystkim jeńcom wojennym w obozie M. Stamu na apelu i wywieszone na tablicy ogłoszeń.
W imieniu:
Marron Drgermeister zm. Komisarze miejscy Kraiso, lider okręgu".
Pliki