przejdź do treści głównej
O Portalu
Co zawiera portal Zbiory Społeczne?
Co zawiera portal Zbiory Społeczne?Znajdziesz tu ponad 170 000 materiałów – archiwalnych zdjęć, dokumentów, rodzinnych pamiątek czy nagrań relacji historii mówionej. Udostępnia je obecnie ponad 270 archiwów społecznych z całej Polski. Liczby te cały czas rosną!
Portal prowadzony jest przez Centrum Archiwistyki Społecznej
Służy archiwom społecznym z całej Polski
Pozwala dzielić się zdigitalizowanymi zbiorami
Jakie zbiory znaleźć można na portalu?
Materiały gromadzone na portalu Zbiory Społeczne opowiadają o życiu społeczności dużych i małych miast oraz wsi z niemal każdego regionu kraju. To wspomnienia byłej harcerki, która w latach 70. odwiedziła Kubę czy zdjęcia kucharek i kelnerek, pracownic pewnej nieistniejącej już restauracji. To fotografie reklamowe fiata 126p czy pocztówki z wyjazdów do sanatoriów z przełomu XIX i XX wieku.Przykładowo, gdy w wyszukiwarce wpiszesz hasło „szkoła”, znajdziesz tysiące fotografii klas, budynków czy szkolnych ubiorów; z setek dokumentów odczytasz nazwy przedmiotów, które w danym czasie widniały na świadectwach, a z nagrań audio lub wideo usłyszysz wspomnienia o historiach ze szkolnych korytarzy.Innymi słowy, zbiory społeczne opowiadają o życiu codziennym, świętach i rytuałach, regionalnych tradycjach i lokalnych wydarzeniach z historii społeczności; materiały dotyczą okresu od XIX wieku do współczesności.
Historia zapisana w obrazachWśród tysięcy materiałów znajdziesz tu fotografie z pracy w gospodarstwie, pocztówki z wyjazdów do sanatoriów z końca XIX wieku czy, po prostu, zdjęcia z rodzinnego spaceru.
Historia zapisana w obrazachWśród tysięcy materiałów znajdziesz tu fotografie z pracy w gospodarstwie, pocztówki z wyjazdów do sanatoriów z końca XIX wieku czy, po prostu, zdjęcia z rodzinnego spaceru.
Kto zamieszcza zbiory na portalu Zbiory Społeczne?Zbiory, które znajdziesz na portalu, gromadzone są staraniem archiwów społecznych – oddolnych inicjatyw napędzanych pasją do zachowywania świadectw przeszłości. W całym kraju takich archiwów społecznych jest już około 800 – spośród nich ponad 270 udostępnia swoje zbiory na portalu Zbiory Społeczne.Archiwa społeczne są prowadzone m.in. przez:
domy i centra kultury
biblioteki i mediateki
stowarzyszenia i fundacje
szkoły i uczelnie wyższe
uniwersytety Trzeciego Wieku
jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej
chorągwie i hufce harcerskie
koła gospodyń wiejskich
Chcesz pokazać swoje zbiory na portalu?
Zespół portalu Zbiory Społeczne
Działanie portalu jest możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób pracujących w Centrum Archiwistyki Społecznej oraz licznych współpracowników. Poznaj osoby współtworzące miejsce, w których archiwa społeczne mogą dzielić się swoimi zbiorami.
Zarządzanie portalem i Otwartym Systemem ArchiwizacjiEwa MajdeckaKuratorki strony głównejAgata BujnowskaMałgorzata KudoszEwa MajdeckaJoanna MichałowskaMarta MichalskaIwona Oleszczuk-Jaźwiecka
Konsultacje i szkolenia z OSAAndrzej KonopkaMałgorzata KudoszRozwój technologiczny portalu i OSASzymon AdamiakDenys GornicharDaniel KęskaMichał KikołaFilip MakowieckiAgata Haras MartinsPiotr Mroczkowski