przejdź do treści głównej
Korzystanie ze zbiorów
Jak szukać zbiorów?
Jak szukać zbiorów?Portal Zbiory Społeczne z ponad 170 000 plików zamieszczonych przez ponad 270 archiwów społecznych to w praktyce prawie niewyczerpane źródło odkryć. Dowiedz się, jak łatwo znaleźć to, czego szukasz.
Najprostszym sposobem na znalezienie materiałów jest skorzystanie z wyszukiwarki
Jeśli chcesz odkrywać zbiory ze swojej okolicy, skorzystaj z mapy archiwów
Podpowiadamy, jak znajomość struktury archiwalnej zbiorów pomoże Ci w poszukiwaniach
Korzystanie z wyszukiwarki ogólnej
Centralne miejsce na stronie głównej portalu Zbiory Społeczne zajmuje wyszukiwarka. Za jej pomocą przeszukasz wszystkie zbiory, które zamieściły tu archiwa społeczne.Wpisz interesujące Cię hasło – może to być jeden wyraz lub kilka wyrazów. Wyszukiwarka pokaże Ci wyniki, które zawierają wpisane przez Ciebie słowa.critieria photoMożesz również od razu ograniczyć wyniki wyszukiwania do takich, które zawierają konkretny typ pliku: plik graficzny, skan w PDF, nagranie audio, nagranie wideo. W tym celu skorzystaj z rozwijanej listy i wybierz odpowiednią opcję.
Wyniki wyszukiwania
Po kliknięciu „szukaj” przeniesiemy Cię na stronę wyników wyszukiwania. Domyślnie pokazujemy Ci widok kafli z podglądem pliku, tytułem oraz informacją o typie pliku. Jeśli chcesz od razu widzieć więcej szczegółów, w tym informację o dacie powstania materiału, nazwę archiwum oraz opis – wybierz widok listy.results photo
Filtrowanie wyników
Na stronie z wynikami wyszukiwania możesz zawęzić otrzymane wyniki. Wystarczy, że wybierzesz w menu nad wynikami rodzaj filtra: daty, miejsce, osoby i organizacje, temat, archiwum społeczne, prawa autorskie czy język. Wartości filtrów możesz wybrać z listy lub wyszukać. Pamiętaj, aby zapisać swój wybór zielonym przyciskiem „Zapisz”, który zastosuje zmiany.
filters photo
Podziel się z innymi swoimi znaleziskami!Wyślij link do zdjęcia, nagrania lub zbiorów wybranego archiwum społecznego osobie, którą – tak jak Ciebie – może to zainteresować. Udostępnij link do materiału na portalu Twoim znajomym w mediach społecznościowych lub grupie tematycznej. Pamiętaj tylko, że wykorzystanie samych materiałów, np. danego pliku z nagraniem czy wizerunku, określają prawa autorskie.
Szukanie konkretnych archiwów społecznych w okolicy
W zakładce „Archiwa społeczne” możesz nie tylko wyszukiwać konkretne organizacje, lecz także skorzystać z interaktywnej mapy. Mapa pomoże Ci odnaleźć archiwa społeczne z interesującej Cię okolicy.Każde z archiwów społecznych na portalu Zbiory Społeczne ma swoją własną podstronę, na której możesz:
  1. skorzystać z wyszukiwarki zbiorów wyłącznie z tego archiwum społecznego;
  2. przejrzeć „Ostatnio dodane” zbiory tego archiwum, przechodząc od kafelka do kafelka;
  3. w zakładce „Zbiory” poznać całe zbiory tego archiwum wyświetlane w strukturze drzewa, zaglądając kolejno: do całej kolekcji, serii, jednostki archiwalnej, dokumentu.
list photo
Jak uporządkowane są zbiory na portalu?
Archiwa społeczne, które udostępniają zbiory na portalu Zbiory Społeczne, wcześniej porządkują je i opisują w Otwartym Systemie Archiwizacji; robią to według hierarchii opisu archiwalnego.Archiwum porządkuje swoje zbiory „od ogółu do szczegółu”. Oznacza to, że zaczyna od utworzenia i opisania całej kolekcji (określamy ją nazwą „zespół” lub „zbiór”), którą dzieli na jednostki archiwalne (grupy materiałów połączone np. tematem, konkretną osobą, miejscem itp.), a kończy na pojedynczych fotografiach, dokumentach, nagraniach audio lub wideo.
O zasobie danego archiwum społecznego możesz zatem pomyśleć jak o folderze z podfolderami. Jeden folder oznacza jeden zespół lub zbiór. Każdy z nich gromadzi różne treści zamieszczone w podfolderach – jednostkach archiwalnych.