przejdź do treści głównej
Korzystanie ze zbiorów
Jak ciekawie wykorzystać zbiory?
Jak ciekawie wykorzystać zbiory?Zbiory archiwów społecznych to niewyczerpane źródło inspiracji. Portal może być dla każdego i każdej z nas nieocenioną pomocą w poszukiwaniu historii lokalnej czy rodzinnych korzeni.
Artyści i artystki znajdują w archiwach społecznych inspirację dla swojej sztuki
Pisarki i dziennikarze mogą traktować zbiory jako źródła do swoich tekstów
Dla studentów i badaczek to bezcenne materiały niezbędne w pracy naukowej
Podziel się historią!
Fotografia z obchodów Święta Morza lub Święta Ziemniaka w Twojej miejscowości. Historia esperantysty z Białegostoku lub emigrantki z Argentyny. A może piosenka ludowa śpiewana przez członkinię koła gospodyń wiejskich?Coś ze zbiorów społecznych szczególnie zwróciło Twoją uwagę? Podziel się tym z innymi. Wyślij link do zdjęcia, nagrania lub zbiorów wybranego archiwum społecznego osobie, którą – tak jak Ciebie – może to zainteresować. Udostępnij link do materiału na portalu Twoim znajomym w mediach społecznościowych lub grupie tematycznej. Pamiętaj tylko, że wykorzystanie samych materiałów, np. danego pliku z nagraniem czy wizerunku, określają prawa autorskie.
main photoJak zbiory mogą ożyć?
Archiwa społeczne nie tylko gromadzą i opisują zbiory, lecz także animują lokalną społeczność i zapraszają do wspólnego odkrywania historii. O ich działaniach piszemy na stronie Centrum Archiwistyki Społecznej w zakładceCo słychać w archiwach społecznychoraz w postach w mediach społecznościowychTutaj podpowiadamy, jak różnorodne działania można podejmować z użyciem zbiorów społecznych! Pamiętaj jednak, by zawsze wykorzystywać zbiory zgodnie z prawem autorskim.
Edukacja i popularyzacja historiiZbiory archiwów społecznych to świetna podstawa warsztatów i lekcji bibliotecznych, a także wykładów czy spotkań.
Animacja kulturyMożesz zaangażować swoją społeczność dzięki spacerom tematycznym, grom miejskim czy warsztatom, które poprzez zbiory społeczne pomagają odkrywać lokalne historie.
Działalność badawcza i naukowaZbiory społeczne to materiały do badań z historii społecznej XIX i XX wieku (a także z lat 2000), historii życia codziennego, mody, architektury, obyczajów, tradycji, muzyki różnych regionów i wielu innych.
Wystawy i wydawnictwaZbiory zaprezentować można w formie większej lub mniejszej wystawy w plenerze lub przestrzeni galeryjnej, a także w formie albumu czy ilustracji do tekstu w książce.
Działania artystyczneMateriały archiwalne inspirują nowe utwory lub stają się ich częścią. Pamiętaj, by szanować materiał źródłowy i przedstawione w nim osoby.
Inspiracja do tekstówZbiory archiwów społecznych odkrywali już reportażyści, dziennikarki, autorzy i autorki tekstów dziennikarskich i popularnonaukowych, a nawet scenariuszy i powieści.
Korzystaj ze zbiorów archiwów społecznych zgodnie z prawem autorskimNa podstronie każdego materiału znajdziesz informację o możliwościach jego wykorzystania. Czasami bez przeszkód możesz wykorzystać nagranie w swoim podcaście lub użyć zdjęcia w kolażu, ale czasami musisz skontaktować się z archiwum społecznym i uzyskać taką zgodę.
Zobacz, jak zrobili to inni
Pomysłów na wykorzystanie zbiorów społecznych jest wiele. Zobacz, jak w praktyce zrobiły to inne osoby. Reportaże, działania animacyjne czy przedstawienia teatralne to kilka z przykładów, które poznasz z materiałów Centrum Archiwistyki Społecznej i zaproszonych gości.
Zanurz się w źródłachW sekcji „Zanurz się w źródłach” publikujemy autorskie teksty zachęcające do przyjrzenia się poszczególnym zbiorom. Czasem to pytanie o to, skąd w domu wzięła się kwiecista miska, a czasem uśmiech na widok zdjęcia, które pozwoliło przenieść się do sfotografowanych czasów.
Archiwiści społeczni o sobie – wywiadyNa stronie Centrum Archiwistyki Społecznej publikujemy rozmowy z archiwistami i archiwistkami, którzy opowiadają o swojej codziennej pracy, planach i wyzwaniach ich archiwów społecznych oraz o projektach, które realizują.
Podręcznik dla archiwistów społecznychNasz podręcznik to nie tylko teksty wspierające w różnych aspektach codziennej pracy przy archiwum społecznym. W części inspiracyjnej znajdziesz pięć esejów napisanych przez archiwistów społecznych i archiwistki społeczne. Dzielą się tam oni swoimi doświadczeniami z łączenia zbiorów z animacją kultury, sztuką i edukacją – opowiadają o tym, jak materiały archiwalne stały się punktem wyjścia do czegoś, co aktualne i ważne dla wielu ludzi.
Rozmowy z twórcami i twórczyniamiSpotkania w ramach cyklu „Archiwa inspirują!” o pracy nad filmami, przedstawieniami teatralnymi czy książkami znajdziesz na kanale YouTube Centrum Archiwistyki Społecznej.