Ścieżka rekordu
Dokument o nazwie Marduła, Franciszek
Marduła, Franciszek
Dane podstawowe
Marduła, Franciszek
Pełne informacje o dokumencie znajdziesz poniżej.
Plik załączony do rekordu
Aby otwórzyć plik graficzny w powiększeniu wciśnij przycisk Enter na klawiaturze lub lewy przycisk myszki po najechaniu kursorem na pole pliku graficznego.
Uruchom pobieranie pliku. Pobierz
Co przedstawia ten materiał?
Franciszek Marduła - Druh, naczelnik, prezes, prezes honorowy
Druh Franciszek Marduła całym swym długim życiem, bez względu na przeciwności życiowe, dał przykład zaangażowania w pracę i działalność społeczną. Urodził się w 1909 r. w Poroninie jako syn Józefa Marduły-„Gała” i Ludwiki z Gutów-Mostowych. Jego ojcem chrzestnym został wybitny poeta Jan Kasprowicz, naówczas mieszkający u Mardułów. Wierny rodzinnej tradycji poświęcił się stylowemu meblarstwu artystycznemu, a zamiłowanie do precyzji wykorzystał w lutnictwie.
Drugą pasją okazał się sport. Od roku 1926 należał do „Sokoła", wielokrotnie reprezentując w zawodach zakopiańskie Gniazdo. Do wybuchu wojny 14. Krotnie startował w mistrzostwach Polski w skokach narciarskich, biegach, zjeździe, we Wszechsłowiańskich Zawodach Sokolich w Czechosłowacji, a w 1939 r. w zawodach FIS w Zakopanem - w biegach na 18 i 50 km. W 1940 r. miał startować na igrzyskach olimpijskich. Poza ćwiczeniem własnej sprawności, trenował również młodzież i z tego powodu w roku 1937 został naczelnikiem zakopiańskiego Gniazda „Sokoła".
Czas wojny spędził w niewoli niemieckiej w stalagach w Muchlebergu i Elsterhorst. Po wojnie łączył twórczość lutniczą z pracą pedagogiczną w dziale lutniczym Państwowego Liceum Technik Plastycznych (późniejsze PLSP im. A. Kenara) i nowotarskim Technikum Budownictwa Instrumentów Lutniczych. W pracy pedagogicznej po mistrzowsku przekazywał swoje umiejętności młodzieży. Jego talent, skromność i zaangażowanie w pracy zaskarbiły mu szacunek i trwałą wdzięczność uczniów.
Swoją twórczość lutniczą prezentował na wielu konkursach krajowych i międzynarodowych zdobywając liczne nagrody. Spod jego rąk wyszło około 650 instrumentów.
Po wojnie, niejako z marszu, włączył się w działalność sportową - ćwiczenia i reaktywowanie zakopiańskiego Gniazda „Sokoła". W roku 1947 r. Towarzystwo Gimnastyczne zostało przez ówczesne
władze zlikwidowane w całej Polsce. Druh Franciszek podjął próbę kontynuowania pasji sportowej w Harcerskim Klub...
Pliki