Ścieżka rekordu
Dokument o nazwie 1965. Grobla falencka z widokiem na kościół w Raszynie
01965. Grobla falencka z widokiem na kościół w Raszynie
Dane podstawowe
1965. Grobla falencka z widokiem na kościół w Raszynie
0
Pełne informacje o dokumencie znajdziesz poniżej.
Plik załączony do rekordu
Aby otwórzyć plik graficzny w powiększeniu wciśnij przycisk Enter na klawiaturze lub lewy przycisk myszki po najechaniu kursorem na pole pliku graficznego.
Uruchom pobieranie pliku. Pobierz
Co przedstawia ten materiał?
Widoczna po lewej stronie piaskowcowa figura przydrożna na grobli falenckiej to rzeźba Boga Ojca, rzadko w Polsce spotykana, późnobarokowa, pochodząca z końca XVIII w. Została ustawiona w tym miejscu w 1828 r. (w celu upamiętnienia najważniejszych miejsc słynnej bitwy polsko-austriackiej z 1809 r.)
Pierwotnie figura zdobiła fasadę warszawskiego kościoła Zakonu Najświętszego Zbawiciela świętej Brygidy ( zbieg ulic Nalewki i Długiej). Murowany kościół został ufundowany przez Stefana Batorego, natomiast kasata zgromadzenia nastąpiła w roku 1807, gdy do Warszawy wkroczyły wojska napoleońskie. Kościół i klasztor przejęło wojsko. Nieznane są losy wyposażenia kościoła i rzeźb które go zdobiły.
W Raszynie jest jeszcze jedna rzeźba ze wspomnianego kościoła - to figura Matki Boskiej (Immaculata) stojąca przy zbiegu ul. Sportowej i al. Krakowskiej.
[Opis na podstawie artykułu Michała Wardzyńskiego "O dwóch posągach z warszawskiego kościoła brygidek w Raszynie" / Stolica, nr 9/2017.]
Link do artykułu:
http://warszawa-stolica.pl/wp-content/uploads/2017/10/Stolica_09_17.pdf
Fotografia z albumu Falenty: zespół pałacowy / oprac. M. Fabianowicz; opisy: Anna Fidos-Rybakowa; fotografie: Laboratorium Fotograficzne IMUZ. Falenty: IMUZ, 1965.- 38 k. Album przechowywany jest w Bibliotece Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach (Zbiory Muzealno-Historyczne, sygn. H. 62) Pełna wersja cyfrowa znajduje się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszynie. Dokument powiązany: CATL 106 B / 27.3.2
Pliki