0Lata 60. Portret ks. Witolda Białego, proboszcza i dziekana chorzelskiego.
Dokument o nazwie Lata 60. Portret ks. Witolda Białego, proboszcza i dziekana chorzelskiego.
Ścieżka rekordu
Dane podstawowe
Lata 60. Portret ks. Witolda Białego, proboszcza i dziekana chorzelskiego.
0
Pełne informacje o dokumencie znajdziesz poniżej.
Plik załączony do rekordu
Aby otwórzyć plik graficzny w powiększeniu wciśnij przycisk Enter na klawiaturze lub lewy przycisk myszki po najechaniu kursorem na pole pliku graficznego.
Uruchom pobieranie pliku. Pobierz
Co przedstawia ten materiał?
Ks. Witold Piotr Biały (ur. 27 lutego 1915 w Miodusach-Perkach, powiat Wysokie Mazowieckie, zm. 9 lipca 1986 w szpitalu w Ostrołęce) to wieloletni proboszcz w Chorzelach w latach 1963-1986. Był synem Jana i Marianny z Mioduszewskich. Edukację pobierał najpierw w rodzinnej wsi, następnie w Janowie, gdzie rezydował jego stryj ks. Władysław Biały, proboszcz w Janowie nad Orzycem, który po śmierci mamy Witolda (gdy miał 5 lat), wychowywał go od lat szkoły powszechnej. Tam w 1929 ukończył szkołę podstawową. Świadectwo dojrzałości otrzymał w 1935 w Gimnazjum im. S. Wyspiańskiego w Mławie. Studiował do wybuchu wojny w Seminarium Duchownym w Płocku.
Święcenia kapłańskie otrzymał w Sandomierzu, 11 kwietnia 1942 z rąk bpa Jana Kantego Lorka. Był wikariuszem w parafii Bukowno w diecezji sandomierskiej. Po powrocie do diecezji płockiej pracował jako wikariusz i prefekt w parafiach Ciechanów i Pułtusk oraz proboszcz – w parafiach Szwelice (1950-1963) i Chorzele, gdzie był dziekanem (1963-1986). W trudnych warunkach zbudował w Szwelicach kościół parafialny, rozpoczął też w 1983 r. budowę kościoła filialnego w Połoni. Biskup Tadeusz Paweł Zakrzewski mianował go w 1961 honorowym kanonikiem kapituły pułtuskiej, w 1985 odznaczony został na wniosek ówczesnego administratora apostolskiego Zygmunta Kamińskiego godnością kapelana honorowego Ojca Świętego. Ks. Biały był także członkiem różnych komisji diecezjalnych. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Chorzelach. To za jego czasów wyremontowano kościół, pobudowano nowy chór, ołtarz soborowy, zmieniono chrzcielnicę. To on "załatwił" sale katechetyczne dla dzieci, powiększył i ogrodził cmentarz, on też zbudował nową organistówkę i wzniósł nową świątynię w Połoni.
Zdjęcie wielkości 9 x 14 cm udostępnił Zbigniew Borkowski.
Pliki