Ścieżka rekordu
Dokument o nazwie Życiorys Jana Nepomucena Godlewskiego i notatka ze zdjęciem dworu
0Życiorys Jana Nepomucena Godlewskiego i notatka ze zdjęciem dworu
Dane podstawowe
Życiorys Jana Nepomucena Godlewskiego i notatka ze zdjęciem dworu
0
Pełne informacje o dokumencie oraz wszystkie dołączone pliki znajdziesz poniżej.
Pliki załączone do rekordu
Aby otwórzyć plik graficzny w powiększeniu wciśnij przycisk Enter na klawiaturze lub lewy przycisk myszki po najechaniu kursorem na pole pliku graficznego.
Uruchom pobieranie pliku. Pobierz
Co przedstawia ten materiał?
Dwór w Cząstkowie
Zapisałam dn. 23. 09. 1987 roku
Podpisała: Maria Vetulani
ŻYCIORYS DR. NEPOMUCENA GODLEWSKIEGO
Dr Nepomucen Godlewski urodził się w majątku Utrata dnia 8.12.1865 r. jako syn Józefa Godlewskiego i jego żony Antoniny z domu Miśkiewiczówny. Rodzice Nepomucena Godlewskiego sprzedali swój majątek Młodzieniaszek /pod Pabianicami/ za bezcen, a to w obawie przed konfiskatą z powodu uczestnictwa w powstaniu 1863 r. trzech braci Antoniny Godlewskiej: Władysława, Ignacego i Józefa Miśkiewiczów. Również ojciec Nepomucena, Józef Godlewski współpracował jako łącznik w Powstaniu Styczniowym. Majątek Utrata był dzierżawiony i administrowany przez Józefa Miśkiewicza, brata Antoniny Godlewskiej i tam zamieszkali Godlewscy po sprzedaży swego majątku.
Nauki gimnazjalne Nepomucen Godlewski pobierał w Kaliszu, zdając maturę w 1884 roku. Następnie studiował na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Warszawskiego, kończąc studia w 1890 r. Były to czasy wielkorządcy rosyjskiego generała Hurki i osławionego kuratora Okręgu Warszawskiego Apuchtina. Dr Godlewski był wychowany na wsi pod wpływem swego wuja rotmistrza Władysława Miśkiewicza, uczestnika powstania Mierosławskiego /1848 r./, wojny krymskiej i legionu Mickiewiczowskiego /nazwa późniejsza: Legion Czajkowskiego/. W Powstaniu 1863 r. Władysław Miśkiewicz walczył w randze rotmistrza, a jego bracia Ignacy i Józef w randze poruczników. Zaczerpnąwszy już młodu ideę walki o wolną i niepodległą Polskę, dr N. Godlewski przez całe swe życie ponosił dla ojczyzny niemałe ofiary. W Uniwersytecie rozpoczął prace w kółkach oświatowych i samokształtnych. Za udział w demonstracji w cyrku Salamońskiego, ośmieszającego polski patriotyzm w Warszawie, został skazany wraz z 32 kolegami administracyjnie na 2 miesiące aresztu. Studiując N. Godlewski mieszkał razem z Romanem Dmowskim, dla którego miał wielkie uznanie. Pod wpływem Dmowskiego zapisał się do Narodowej Demokracji.
Po odbyciu praktyki szpitalnej osiedlił się w pow. wiel...
Pliki