Ścieżka rekordu
Dokument o nazwie Wejście do krypty grobowej hr. Potockich w Łańcucie
0Wejście do krypty grobowej hr. Potockich w Łańcucie
Dane podstawowe
Wejście do krypty grobowej hr. Potockich w Łańcucie
0
Pełne informacje o dokumencie znajdziesz poniżej.
Plik załączony do rekordu
Aby otwórzyć plik graficzny w powiększeniu wciśnij przycisk Enter na klawiaturze lub lewy przycisk myszki po najechaniu kursorem na pole pliku graficznego.
Uruchom pobieranie pliku. Pobierz
Co przedstawia ten materiał?
Krypty powstały po wielkiej przebudowie świątyni farnej w latach 1896-1900. Wówczas to z inicjatywy Romana i Elżbiety Potockich wybudowano pod całkiem nowym prezbiterium kryptę rodową Potockich i Lubomirskich według projektu głośnego wówczas architekta krakowskiego Teodora Talowskiego. Przeniesiono do niej szczątki zmarłych spoczywających dotychczas w starej krypcie pod nawą boczną prawą. Obecnie spoczywają w niej m.in.: księżna Izabella Lubomirska (zm. 1816 r.) i jej mąż Stanisław (zm. 1783 r.), biskup Ludwik de Sabran (spowiednik królowej Marii Antoniny, po Rewolucji Francuskiej wyemigrował do Łańcuta, na dwór księżnej Lubomirskiej), Ignacy Gabard de Vaux, również francuski emigrant – zarządca dóbr księżnej marszałkowej Izabelli Lubomirskiej.
W roku 2001 do krypt sprowadzono także szczątki czterech kolejnych potomków rodu Potockich. Syn Jerzego Potockiego – Stanisław Potocki sprowadził z Lozanny ciała swego ojca, matki oraz wuja – Alfreda Potockiego (ostatniego ordynata na Łańcucie, który opuścił miasto w 1944 r.) oraz swojej babki Elżbiety z Radziwiłłów Potockiej.
Pliki