Ścieżka rekordu
Dokument o nazwie Grono nauczycielskie w Wysokiej k/Łańcuta, 1912
0Grono nauczycielskie w Wysokiej k/Łańcuta, 1912
Dane podstawowe
Grono nauczycielskie w Wysokiej k/Łańcuta, 1912
0
Pełne informacje o dokumencie znajdziesz poniżej.
Plik załączony do rekordu
Aby otwórzyć plik graficzny w powiększeniu wciśnij przycisk Enter na klawiaturze lub lewy przycisk myszki po najechaniu kursorem na pole pliku graficznego.
Uruchom pobieranie pliku. Pobierz
Co przedstawia ten materiał?
Siedzą od lewej: nauczycielka Maria Kałużnicka, ks. Edmund Poraj Madeyski, kierownik szkoły Jan Antosz z żoną Katarzyną. Przed nimi siedzi Maria Chmielecka, uczennica klasy drugiej, siostra Antoniny. Stoją od lewej: nauczycielka Antonina Chmielecka, posługaczka Szmucowa, nauczycielka Pirowska, organista Tomasz Chmielecki.
Antonina Chmielecka (ur. 17.04.1888, zm. 26.06.1959) była córką Tomasza i Bronisławy z Piotrowskich. Jej ojciec był organistą w Wysokiej k/Łańcuta. Córka odziedziczyła po nim ogromne zdolności muzyczne i idealny słuch. Ukończyła szkołę powszechną w Wysokiej, gimnazjum w Rzeszowie i seminarium nauczycielskie w Przemyślu. Pracę nauczycielską rozpoczęła w 1909 r. w Husowie, po niedługim czasie została przeniesiona do pracy w szkole w Wysokiej, gdzie pracowała do śmierci. Doskonały pedagog, twórczyni chóru, w czasie I wojny organistka. Uczyła robót ręcznych. Spisywała zwyczaje ludowe, opisała całe wesele wysockie wraz z pieśniami (rękopis zaginął). W czasie II wojny światowej brała udział w tajnym nauczaniu.
Pliki