Ścieżka rekordu
Jednostka archiwalna o nazwie Relacja biograficzna Kaweh Pur Rahnamy
0Relacja biograficzna Kaweh Pur Rahnamy
Dane podstawowe
Relacja biograficzna Kaweh Pur Rahnamy
0
Pełne informacje o jednostce archiwalnej znajdziesz poniżej.
Co przedstawia ten materiał?
Kaweh Pur Rahnama urodził się w Teheranie w 1937 roku. Pochodził z mieszczańskiej rodzimy mieszczańskiej, jego ojciec był adwokatem, macocha nauczycielką. W domu kultywowano wartości religijne i sympatyzowano z Rezą Szachem.
W dzieciństwie był bardzo wierzący, podejrzewał wręcz w duchu, że może być prorokiem. Przełom nastąpił po próbach molestowania go przez nauczyciela religii. Zaczął w nim narastać bunt wobec religii, tradycji, obyczajów Iranu. Zwrócił się ku kulturze europejskiej. Słuchał muzyki poważnej, a mając 12 lat chodził do Klubu Filmu Dokumentalnego, gdzie poznał środowisko lewicujących studentów. Pod ich wpływem zaczął czytać literaturę zachodnią. Szczególnie przypadł mu do gustu Hemingway, później zafascynował go Marks. Opowiada o środowisku komunistycznym i utopijnej wizji socjalizmu.
Mając 16 lat zaczął działać w młodzieżowej organizacji Ludowej Partii Iranu - Tude, a później w samej partii. Zaciągnął się do Marynarki Wojennej, żeby agitować zwolenników wśród żołnierzy. Wspólnie snuli plany dokonania przewrotu. Kiedy dowiedział się, że archiwum Tude dostało się w ręce wywiadu zdezerterował. Wydano na niego dwa wyroki śmierci, za ucieczkę z wojska i działalność polityczną.
Przez dwa lata ukrywał się w Teheranie. Pierwsze tygodnie spędził, w teherańskiej Dzielnicy Rozpusty, gdyż tam nie pojawiała się policja. W tym czasie próbował nawiązać kontakt z partią. Następnie wiele miesięcy ukrywał się w domach ludzi z konspiracji (w sumie było ich 9). Nabawił się nerwicy, przez kilka lat cierpiał na torsje, schudł do 39 kilo.
Mając 21 lat, uciekł z Iranu do Iraku, przedostając się przez granicę z fałszywym paszportem człowieka o 20 lat starszego. Stamtąd poleciał do Rzymu. Spędził jakiś czas w Wiedniu (skąd wysłał pierwszy list do rodziny), potem trafił do Budapesztu, gdzie czekał kilka miesięcy na załatwienie mu pobytu w którymś z krajów socjalistycznych. Cały czas przebywał pod opieką przedstawicieli partii Tude na emigracji. Wspomina zetknięcie się z ...