Ścieżka rekordu
Jednostka archiwalna o nazwie Tadeusz Mikołaj Lewandowski
Tadeusz Mikołaj Lewandowski
Dane podstawowe
Tadeusz Mikołaj Lewandowski
Pełne informacje o jednostce archiwalnej znajdziesz poniżej.
Zawartość rekordu
Drzewo rekordu
Zawartość rekordu – statystyki
Co przedstawia ten materiał?
Tadeusz Mikołaj Lewandowski urodził się 10 września 1907 r. w Koninie. Był synem Cecylii
z Tomczyków i Mieczysława Lewandowskiego. Ojciec jego był adwokatem, następnie sędzią apelacyjnym – z siedzibą w Koninie (zapis na rok 1939 w piśmie o powołaniu). Ojciec prawniczą pasję przekazał synowi oraz jednej z córek - Zofii, także urodzonej w Koninie.
Tadeusz Mikołaj maturę zdał w 1926 r. w ówczesnym gimnazjum koedukacyjnym (obecne I LO
w Koninie), a następnie rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawski. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Prokuratorii Generalnej, a z analizy zachowanych zapisów wynika, że z początkiem roku 1939 wpisany został na listę adwokatów warszawskich. Mieszkał wówczas przy ulicy Czerwonego Krzyża w Warszawie, dzieląc, zapewne z innymi prawnikami, gabinet w Alejach Ujazdowskich.
Już przed 11 listopada 1939 r. prawdopodobnie został aresztowany przez okupantów i przetrzymywany, jako zakładnik na UW. W lipcu 1940 r. aresztowany ponownie - w akcji represyjnej wobec środowiska prawniczego - i wraz z kilkudziesięcioma adwokatami przewieziony w sierpniu do KL Auschwitz. Tam w styczniu 1941 został zamordowany. Niemiecka przesyłka z zawiadomieniem spłonęła podczas Powstania Warszawskiego. Zachowały się zapisy w publikacjach o Pawiaku (książki, wspomnienia, publikacje w „Palestrze" rejestr wywiezionych w Pierwszym Warszawskim Transporcie) oraz opis aresztowania z podpisami Pań - Zofii Liskiewiczowej (właścicielka apteki w Koninie - również wysiedlona w ramach hitlerowskiej akcji) i Apolonii Tomczyckiej, ciotki Tadeusza, siostry jego ojca.
Symboliczny grób Tadeusza Mikołaja Lewandowskiego, wraz z rzeczywistym - jego ojca oraz siostry Zofii, którzy odeszli w czasie Powstania, znajduje się na warszawskich Powązkach Wojskowych. Matka Cecylia i ciotka Apolonia są pochowane (wraz z Marią Lewandowską) na cmentarzu przy ul. Kolskiej w Koninie.
Opracował: Andrzej Lewandowski