Ścieżka rekordu
Zespół/Zbiór o nazwie Solidarność Walcząca
Solidarność Walcząca
Dane podstawowe
Solidarność Walcząca
Pełne informacje o zespole/zbiorze znajdziesz poniżej.
Zawartość rekordu
Drzewo rekordu
Zawartość rekordu – statystyki
Co przedstawia ten materiał?
Wrocław późnych lat 70. był na mapie Polski miejscem szczególnym nie tylko z powodu wybitnych przedsięwzięć artystycznych Władysława Hasiora, Jerzego Grotowskiego czy Henryka Tomaszewskiego, lecz także rodzącej się opozycji, skupiającej zarówno osoby ze środowiska hipisów, jak i młodych naukowców. Z jednej strony działał współpracujący z warszawskim KOR-em Klub Samoobrony Społecznej, z drugiej - ludzie skupieni wokół Kornela Morawieckiego tworzyli stale powiększającą się grupę towarzyską, która spotykała się w jego domu letniskowym w Pęgowie.
"Biuletyn Dolnośląski" utworzony w maju 1979 roku z inicjatywy Klubu szybko stał się pismem pełniącym rolę centrum intelektualnego opozycji na Dolnym Śląsku, a także forum dyskusyjnego, na którym mogli wypowiedzieć się ludzie reprezentujący bardzo szerokie spectrum polityczne. Jednak to Kornel Morawiecki, który z czasem stał się najważniejszą postacią "Biuletynu", ukształtował jego linię programową według późniejszej formuły "Solidarności Walczącej".
Najważniejsze było przekonanie ludzi "SW", że idea odzyskania przez Polskę niepodległości może i powinna stać się podstawą budowania społecznej świadomości. Przekonanie wzmocnione przez wprowadzony w Polsce stan wojenny.
Przedstawiamy historię "Solidarności Walczącej" w relacjach jej członków - nagrań można posłuchać w Czytelni Multimedialnej Domu Spotkań z Historią. Pomysłodawczynią i realizatorką projektu jest Ewa Kondratowicz.