Gościnią Michała Matusa była Agata Wołkowska-Wolska, wiceprezeska zarządu Fundacji im. Zofii i Jana Włodków.
Dawna fotografia barwna była skomplikowana i trudna, pozwalała rozwijać nie tylko artystyczną stronę tego medium ale także wykorzystywać je w nauce. Jak z naukową fotografią wiąże się zdjęcia dziecka i dyni na wiklinowym fotelu? Jak potoczyła się historia fotografa i dziecka, które uwiecznił na zdjęciu?
„Właściwie trzy pokolenia rodziny fotografowały. Fotografowały namiętnie, eksperymentując różnymi technikami, z różnymi tematami. Niewątpliwie najciekawsze zbiory to zespół autochromów - pierwszych fotografii barwnych. Zdjęcie, które pan wybrał, to jest jedna z tych fotografii”
W podcaście biorą udział
Działalność Archiwum skupia się wokół historii rodzin ziemiańskich. Fundacja opiekuje się m.in. zbiorami rodzinnymi Włodków herbu Sulima z Dąbrowicy – są to księgi majątkowe, dorobek fotograficzny trzech pokoleń rodziny, prace naukowe, korespondencja.Fundacja im. Zofii i Jana Włodków nie tylko opracowuje i udostępnia zbiory, lecz także przyznaje stypendia na kwerendy i publikacje.
Michał Matus
Michał Matus to dziennikarz Polskiego Radia, podcaster, miłośnik fotografii, autor audioseriali „Nurt Równoległy” i „Polowanie na Wiedźmy”.W „Nurcie równoległym” podczas pandemii koronawirusa towarzyszył członkom ruchów antysytemowych.W „Polowaniu na Wiedźmy” rozmawiał m.in. z europejskimi czarownicami, szamanami i naukowcami. W „Podcaście Fotopolis” przepytał dziesiątki fotografów na tematy techniki, sztuki i kultury. Angażuje się w różnorodne projekty medialne, łącząc zainteresowanie technologią z refleksją nad kulturą.
Podcast zrealizowany we współpracy z Programem 3 Polskiego Radia w ramach audycji “Było sobie zdjęcie”.W tym cyklu opisujemy świat z perspektywy obiektywu. Przyglądamy się historiom, które kryją się w fotografiach. Opowiadamy nie tylko o tym, co widać, ale też o tym, co nie zmieściło się w kadrze.