Gościem Michała Matusa był Wojciech Lemański, który opiekuje się Spuścizną Jerzego Kukuczki w Fundacji Wielki Człowiek.
To naprawdę zdjęcie z 24 grudnia – tak jedną z Wigilii spędzał himalaista Jerzy Kukuczka. Był wówczas na trasie do bazy pod szczytem Dhaulagiri (8167 m n.p.m.); w czasie kolacji w jednym z nepalskich hoteli pozostawił na stole tradycyjny pusty talerz, a z magnetofonu odtworzył przywiezioną z kraju kasetę z kolędami.
„Możemy przeczytać fragment dziennika Jerzego Kukuczki, w którym opisuje, w jaki sposób spędził samotną Wigilię: Wigilię mi przyjdzie spędzić samotnie w pokoiku w hotelu Tibetian House. Smutny to był wieczór. Pierwszy raz od wielu lat z dala od rodziny, od atmosfery tak typowej dla świąt po polsku”
W podcaście biorą udział
W 2024 roku archiwum himalaisty Jerzego Kukuczki zostało wpisane na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Obok archiwum fotografii Zofii Rydet to pierwsze zbiory archiwów społecznych, które zostały w ten sposób wyróżnione!Jerzy Kukuczka, jeden z najsłynniejszych na świecie himalaistów, pozostawił po sobie bogate zbiory pokazujące jego pełne przygód życie spędzone na wyprawach w góry. Materiałami tymi – fotografiami, tekstami, sprzętem alpinistycznym, nagraniami audio i wideo oraz zbiorami bibliotecznymi – opiekuje się jego rodzina, która prowadzi Fundację Wielki Człowiek i w jej ramach założyła Archiwum Jerzego Kukuczki. Ze zbiorów dowiemy się wiele o fascynującym życiu i działalności Kukuczki oraz o historii alpinizmu w Polsce i na świecie. Zdjęcia pokazują trudy i radości himalaistów. Możemy ich zobaczyć nie tylko na szczytach gór, ale również podczas przygotowań do wypraw, podczas zwiedzania czy w obozowiskach, które rozbijali po drodze.
Michał Matus
Michał Matus to dziennikarz Polskiego Radia, podcaster, miłośnik fotografii, autor audioseriali „Nurt Równoległy” i „Polowanie na Wiedźmy”.W „Nurcie równoległym” podczas pandemii koronawirusa towarzyszył członkom ruchów antysytemowych.W „Polowaniu na Wiedźmy” rozmawiał m.in. z europejskimi czarownicami, szamanami i naukowcami. W „Podcaście Fotopolis” przepytał dziesiątki fotografów na tematy techniki, sztuki i kultury. Angażuje się w różnorodne projekty medialne, łącząc zainteresowanie technologią z refleksją nad kulturą.
Podcast zrealizowany we współpracy z Programem 3 Polskiego Radia w ramach audycji “Było sobie zdjęcie”.W tym cyklu opisujemy świat z perspektywy obiektywu. Przyglądamy się historiom, które kryją się w fotografiach. Opowiadamy nie tylko o tym, co widać, ale też o tym, co nie zmieściło się w kadrze.