przejdź do treści głównej
Było sobie zdjęcie - Odcinek 9Maluch, Fabryka i ArtystkaProwadzi Michał Matus
Radio Trójka
Grupa samochodów zaparkowanych na śniegu.

Gościnią Michała Matusa była Weronika Kobylińska, prezeska Fundacji Archeologia Fotografii.

Zaglądamy do zbiorów fundacji w poszukiwaniu historii związanej z serią zdjęć Danuty Rago, która poświęcona jest Fiatowi 126p – słynnemu Maluchowi produkowanemu w Polsce. Bogata kolekcja ma walory dokumentacyjne, reklamowe i artystyczne.

To bardzo ciekawa historia, że może się okazać, że album reklamowy, który ma reklamować konkretny produkt, ma też wartość artystyczną, wizualną, bo mówimy o broszurze związanej z Fabryką Samochodów Małolitrażowych “Polmo” w Bielsku-Białej

W podcaście biorą udział

Fundacja Archeologia Fotografii

Zobacz stronę archiwum
Powstała w 2008 roku i obecnie opiekuje się archiwami kilkunastu polskich fotografów i fotografek – zdjęcia są porządkowane, digitalizowane i udostępniane online. Fundacja prowadzi także galerię, projekty badawcze, organizuje wystawy, warsztaty i wykłady, wydaje albumy i książki.W 2018 roku Fundacja uruchomiła Wirtualne Muzeum Fotografii – portal pozwalający na bezpłatne przeglądanie zbiorów. Baza online obejmuje ponad 80 tysięcy obiektów, a także artykuły popularnonaukowe z historii i teorii fotografii.
Michał Matus
Michał Matus to dziennikarz Polskiego Radia, podcaster, miłośnik fotografii, autor audioseriali „Nurt Równoległy” i „Polowanie na Wiedźmy”.W „Nurcie równoległym” podczas pandemii koronawirusa towarzyszył członkom ruchów antysytemowych.W „Polowaniu na Wiedźmy” rozmawiał m.in. z europejskimi czarownicami, szamanami i naukowcami. W „Podcaście Fotopolis” przepytał dziesiątki fotografów na tematy techniki, sztuki i kultury. Angażuje się w różnorodne projekty medialne, łącząc zainteresowanie technologią z refleksją nad kulturą.
Radio Trójka
Podcast zrealizowany we współpracy z Programem 3 Polskiego Radia w ramach audycji “Było sobie zdjęcie”.W tym cyklu opisujemy świat z perspektywy obiektywu. Przyglądamy się historiom, które kryją się w fotografiach. Opowiadamy nie tylko o tym, co widać, ale też o tym, co nie zmieściło się w kadrze.

Pozostałe odcinki z serii