Gościnią Michała Matusa była Katarzyna Gębarowska, prezeska Fundacji Fotografistka.
Kobieta malująca coś na skrawku papieru to Jadwiga Krygier (1907–1975). Fotografistka przedstawiona jest na zdjęciu w trakcie ręcznego kolorowania odbitek. Każdy detal ma tu znaczenie.
„Fotografistka to jest określenie na kobietę-fotograf, które było w powszechnym użyciu przed wojną. Trafiłam na nie przy okazji kart meldunkowych moich bohaterek z archiwum społecznego. Zbierałam informacje o kobietach, o zakładach fotograficznych, które istniały przed II wojną światową w Bydgoszczy”
W podcaście biorą udział
Powstała w 2013 roku, a jej prezeską jest Katarzyna Gębarowska. Poprzez swoje działania, Fundacja ma na celu popularyzowanie tradycji fotograficznych w Bydgoszczy i kreowanie grupy regularnych odbiorców i odbiorczyń sztuki fotografii.Archiwalne fotografie w zbiorach Fundacji to głównie zdjęcia wernakularne z okresu międzywojnia, udostępnione przez osoby prywatne. Szczególne miejsce w badaniach fundacji zajmują herstorie.
Michał Matus
Michał Matus to dziennikarz Polskiego Radia, podcaster, miłośnik fotografii, autor audioseriali „Nurt Równoległy” i „Polowanie na Wiedźmy”.W „Nurcie równoległym” podczas pandemii koronawirusa towarzyszył członkom ruchów antysytemowych.W „Polowaniu na Wiedźmy” rozmawiał m.in. z europejskimi czarownicami, szamanami i naukowcami. W „Podcaście Fotopolis” przepytał dziesiątki fotografów na tematy techniki, sztuki i kultury. Angażuje się w różnorodne projekty medialne, łącząc zainteresowanie technologią z refleksją nad kulturą.
Podcast zrealizowany we współpracy z Programem 3 Polskiego Radia w ramach audycji “Było sobie zdjęcie”.W tym cyklu opisujemy świat z perspektywy obiektywu. Przyglądamy się historiom, które kryją się w fotografiach. Opowiadamy nie tylko o tym, co widać, ale też o tym, co nie zmieściło się w kadrze.