przejdź do treści głównej
Zanurz się w źródłach
Otwarcie kortu tenisowego
Otwarcie kortu tenisowego w KoninieMarta Michalska
Grupa mężczyzn, kobiet i dzieci odzianych w wiosenne ubrania, stojąca przed wstęgą. Czekają na otwarcie kortu tenisowego. Dwie kobiety trzymają w ręku rakiety do tenisa.

Na portalu Zbiory Społeczne znajdziemy wiele ciekawych materiałów związanych z historią sportu – jednym z nich są zdjęcia z otwarcia kortu tenisowego w Koninie w 1977 roku.

Otwarcie nowego kortu do tenisa ziemnego zgromadziło grono lokalnych dygnitarzy i dyrektorów. Ich nazwiska i funkcje są szczegółowo wypisane na odwrotach zdjęć; tylko osobę tenisistki, która brała udział w meczu pokazowym, opatrzono ledwie znakiem zapytania.

Data uruchomienia nieistniejącego już kortu przy ul. Nadrzecznej 1 wydaje się nieprzypadkowa. To właśnie w drugiej połowie lat 70. wielkie sukcesy w zawodowym tenisie męskim odnosił Wojciech Fibak. Osiągnięcia sportowca na międzynarodowej arenie mogły stawać się impulsem dla władz do zainwestowania w lokalną infrastrukturę.

Gdy dokładnie przyjrzymy się fotografii kortu w Koninie trudno też powiedzieć, czy przy takim stanie, betonowej najprawdopodobniej, nawierzchni rozegrano cały mecz pokazowy – może wystarczyło zrobić jedno zdjęcie?

***

W zmienionej wersji tekst ukazał się jako post w cyklu „Poznaj zbiory społeczne” w mediach społecznościowych Centrum Archiwistyki Społecznej. Co tydzień, spośród setek tysięcy fotografii i dokumentów wybieramy i prezentujemy kolejne zbiory społeczne.

Marta Michalska

Doktora historii, zajmuje się historycznymi badaniami nad dźwiękiem, pisze, śpiewa. W Centrum Archiwistyki Społecznej komunikuje i promuje działania oddolnych inicjatyw zorientowanych na zapisywanie przeszłości. Jest członkinią międzynarodowej sieci badawczej Song Studies Network, współpracuje z magazynem o muzyce współczesnej Glissando. Laureatka nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej MONOGRAFIE FNP. W 2024 roku ukazała się jej książka „Dźwięki, ludzie i nasłuchiwanie miasta. Wybrane elementy fonosfery Warszawy na przełomie XIX i XX wieku” (Toruń, Wydawnictwo UMK).

Zbiory omawiane w artykule