Fikołki, kaskaderskie popisy i jazda na motocyklu bez trzymanki? To nie sceny z filmu akcji, a pokaz sprawnościowy Szkoły Ruchu Drogowego w Piasecznie.
W zbiorach Powiatowego Archiwum Fotograficznego w Środzie Wielkopolskiej znajdziemy kilka intrygujących zdjęć z pokazu umiejętności Szkoły Ruchu Drogowego w Piasecznie. Jej adepci pojechali w latach 60. do Środy Wielkopolskiej, by zaprezentować swoje akrobatyczne zdolności.
Na co dzień jednak szkolili się, by dbać o bezpieczeństwo ruchu drogowego Polski Ludowej.
Po wojnie istotnym zadaniem stało się zarówno uporządkowanie przepisów ruchu drogowego, jak i nadzorowanie coraz większej liczby pojazdów na drogach. Jak podaje Hubert Wilk, pod koniec lat 60. mieliśmy 479 tys. aut osobowych, 274 tys. ciężarówek i aż aż 1 779 tys. rozmaitych jednośladów, wśród nich WFM MO6, SHL czy szczeciński junak[1][2]. Dziś w samej Warszawie są ponad 2 mln zarejestrowanych pojazdów!
Szkoła Ruchu Drogowego MO im. Franciszka Zubrzyckiego w Piasecznie powstała w 1965 roku, ale de facto istniała już od 10 lat, jako Ośrodek Służby Szkolenia Ruchu Drogowego w Iwicznej. Jej słuchacze uczyli się regulowania i kontroli ruchu drogowego, opiniowania w sprawie wypadków drogowych, kontroli technicznej pojazdów itp.[2].
Jak widzimy na zdjęciach, z wielką sprawnością jeździli także na motocyklu i wykonywali rozmaite akrobacje!
***
W zmienionej wersji tekst ukazał się jako post w cyklu „Poznaj zbiory społeczne” w mediach społecznościowych Centrum Archiwistyki Społecznej. Co tydzień, spośród setek tysięcy fotografii i dokumentów wybieramy i prezentujemy kolejne zbiory społeczne.
Marta Michalska